Zgłoś interwencję

Pies w rozgrzanym samochodzie

Strażnicy interweniowali wczoraj w sprawie psa pozostawionego w samochodzie, gdy temperatura na zewnątrz przekraczała 30°C. Zaniepokojony mieszkaniec miasta, który usłyszał wyjącego czworonoga wewnątrz pojazdu, natychmiast powiadomił o tej sytuacji strażników. Gdy ci przybyli na miejsce zastali zamkniętego w samochodzie, dyszącego z ciepła psa rasy mieszanej.

Pojazd, według relacji świadków, pozostawiony był przy ul. Tęczowej już od dłuższego czasu. Jeden z funkcjonariuszy, za pośrednictwem dyżurnego, sprawdził do kogo należy pojazd i udał się pod wskazany adres, natomiast drugi ze strażników został na miejscu na wypadek powrotu właścicielki pojazdu i monitorował stan psa.

Właścicielka auta miała zamieszkiwać w jednym z domów przy ul. Chwałowickiej. Na miejscu strażnik zastał jedynie jej rodziców. Poprosił, aby ci skontaktowali się z córką i przekazali jej, by bezzwłocznie wróciła do pojazdu. Tak też się stało. Pies został wypuszczony, natomiast jego Pani została ukarana mandatem karnym za nieprawidłowe sprawowanie opieki nad zwierzęciem.

Każdego lata otrzymujemy tego typu zgłoszenia. Opiekunowie zostawiają zwierzęta, chcąc np. zrobić szybkie zakupy. Często takie zakupy w centrum handlowym mogą kosztować zwierzę życie i na nic zda się tu pozostawienie uchylonej szyby. Jak więc zachować się będąc świadkiem podobnej sytuacji? W czasie upałów, gdy widzimy zwierzę zamknięte w samochodzie, powinniśmy w pierwszej kolejności poszukać właściciela, zaś w ostateczności próbować wybić szybę, lecz w miarę możliwości zrobić to pod nadzorem, straży miejskiej lub policji.
Zwierzę pozostawione w samochodzie, gdzie temperatura może dochodzić nawet do 60°C, cierpi tak samo jak człowiek

Apelujemy więc o rozsądek i o to, aby nie skazywać zwierzaków na tak okrutne cierpienia. Nie pozostawajmy także obojętni na takie zachowania. Jeśli widzimy wycieńczonego zwierzaka, zamkniętego w pojeździe, zareagujmy. Zadzwońmy pod 986 i uratujmy zwierzakowi życie. Pozostawienie psa w wysokiej temperaturze w aucie to znęcanie się nad zwierzęciem, za które zgodnie z ustawą o ochronie praw zwierząt grozi nawet do 2 lat więzienia. Pamiętajmy też o tym, że jeśli funkcjonariusz stwierdzi na miejscu, że dłuższe pozostawanie zwierzęcia w pojeździe może zagrażać jego życiu, ma wówczas prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie go z samochodu, nawet wówczas, jeśli musiałoby oznaczać to wybicie szyby. Funkcjonuje tutaj stan wyższej konieczności. Funkcjonariusz działa wtedy z zamiarem uratowania zwierzęcia, a nie zniszczenia szyby. Zwierzę jest otoczone opieką prawną i należy mu się humanitarne traktowanie.

Ilość kontroli posesji

27.02.2020  

Liczba zgłoszeń: 40
Ujawnione wykroczenia: 32
Liczba kontroli: 14

3002_0.59903600 1479293472.jpg (49 KB)

praca.jpg (127 KB)

Walka ze smogiem

Sprawdź jakoś powietrza

 tematykaprelekcji.jpg (31 KB)

 Dokument123.jpg (47 KB)

darmowa-pomoc-prawna.png (39 KB)

 

Przetwarzanie.jpg (106 KB)

  

  Segreguj Rybnik

 

Biuletyn Informacji Publicznej

 

 Rybnicki System Informacji Przestrzennej

 

STOP 18

 

 ITAKA 

 

 

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
Komenda Główna Policji
Krajowa Rada Komendantów
Oskar